Beredskabsstyrelsen assisterede øvrige myndigheder ved EU-topmøde.

Beredskabsstyrelsens direktør, Kenneth Pedersen, og minister for samfundssikkerhed og beredskab, Torsten Schack Pedersen, besøgte lejren ved Kongelundsfortet. Fotograf: Eryk Piotr Munk, Beredskabsstyrelsen. 


De danske myndigheder stod over for en stor sikkerhedsopgave, da der den 1. og 2. oktober 2025 blev afholdt EU-topmøde i København.

 

Omkring 200 værnepligtige, befalingsmænd, officerer, frivillige og civile fra Beredskabsstyrelsen har ved forskellige lokationer i og omkring København bidraget med assistance til Københavns Politi, Forsvaret og øvrige myndigheder.

 

En større opgave har været at oprette og drive en teltlejr på Amager, hvor Forsvaret indkvarterede udenlandsk støtte. Beredskabsstyrelsens direktør, Kenneth Pedersen, var sammen med minister for samfundssikkerhed og beredskab, Torsten Schack Pedersen, på besøg i lejren ved Kongelundsfortet, hvor de bl.a. drøftede opgaven og sikkerhedssituationen med personellet. Her fik de også et overblik over det materiel, Beredskabsstyrelsen assisterede med.

 

Kenneth Pedersen besøgte også Hovedstadens Beredskab og Beredskabsstyrelsen Hovedstaden i Hedehusene, hvor yderligere mandskab og materiel var i beredskab i forbindelse med topmødet.

 

Beredskabsstyrelsen har ud over det operative bidrag haft forbindelsesofficerer placeret i Den Nationale Operative Stab (NOST), i Det Centrale Operative Kommunikationsberedskab (DCOK) og i lokale beredskabsstabe, som har koordineret indsatsen med andre myndigheder.

 

- Topmødet har været en kæmpe opgave for de danske myndigheder, og jeg er glad for, at vi fra Beredskabsstyrelsens side har bidraget til skabe en tryg ramme om begivenhederne, så de kunne foregå i god ro og orden. Beredskab handler om at være klar, og det har vi i dén grad været, siger direktør i Beredskabsstyrelsen Kenneth Pedersen.