HKH Prinsesse Marie og Beredskabsstyrelsens direktør Kenneth Pedersen ved chefskifteparade 19. august 2025.

H.K.H. Prinsesse Marie og direktør for Beredskabstyrelsen Kenneth Pedersen. Fotograf: Eryk Piotr Munk, Beredskabsstyrelsen. 

Beredskabsstyrelsens chefskifte blev 19. august 2025 markeret med en parade, hvor tidligere fg. direktør Christine Engel Christensen overrakte Beredskabsstyrelsens myndighedsfane til styrelsens nye direktør Kenneth Pedersen.

 

H.K.H. Prinsesse Marie overværede chefskifteparaden i selskab med minister for samfundssikkerhed og beredskab, Torsten Schack Pedersen, og begge modtog efterfølgende en operativ briefing på beredskabsområdet.

 

Beredskabsstyrelsens direktør, Kenneth Pedersen, siger:

 

-  Det er en stor glæde for Beredskabsstyrelsen – og for mig personligt – at byde H.K.H. Prinsesse Marie velkommen i dag. Prinsessens tilstedeværelse understreger Kongehusets store engagement i beredskabet og det arbejde, som alle medarbejdere, værnepligtige og frivillige hver dag udfører for at skabe tryghed og sikkerhed, både i Danmark og internationalt.

 

Mangeårig interesse for beredskabet


H.K.H. Prinsesse Marie gennemførte i 2011 en beredskabsfaglig introduktionsuddannelse i Beredskabsstyrelsen. Her blev hun blandt andet undervist i førstehjælp, brandslukning og redning af tilskadekomne. I de efterfølgende år har hun modtaget yderligere uddannelse og deltaget i projektarbejde, aktiviteter og besøg hos Beredskabsstyrelsens centre. Siden 2023 har H.K.H. Prinsesse Marie været udnævnt til sektionsleder à la suite i Beredskabsstyrelsen.